Dom jednorodzinny, woj. podkarpackie

Prezentujemy realizację z zastosowaniem systemu EMO.

od Architekta

Projekt domu na Podkarpaciu świetnie pokazuje największe wyzwanie, przed jakim staje dziś architekt: połączenie efektownej formalnie bryły o bardzo modnych dużych przeszkleniach, z odpowiednim komfortem termicznym użytkowników i osiągnięciem parametrów cieplnych zgodnych z dyrektywami UE. Na szczęście udaje się to osiągnąć, wykorzystując zaawansowane technologicznie materiały, które pozwalają zminimalizować zużycie energii w trakcie eksploatacji budynku i na takie rozwiązania tu postawiliśmy.

Dwukondygnacyjny dom jednorodzinny o powierzchni ok. 240 m2 umiejscowiony jest na zboczu wzniesienia. Został on częściowo usytuowany w ziemi, zatem ściany, które zostały wpuszczone w grunt, pozwalają utrzymać komfort cieplny latem i zimą. W upalne dni dają pomieszczeniom dodatkowy chłód, obniżając koszty chłodzenia, zimą zaś w znaczący sposób pomagają obniżyć wydatki związane z ogrzewaniem. Od frontu budynku widoczne jest tylko jedno piętro, z dołu i boku natomiast pojawia się druga, niższa kondygnacja. Parter bazuje na konstrukcji żelbetowej, piętro natomiast zbudowane zostało z Silki. Dom został zaprojektowany według standardów budownictwa pasywnego z rekuperacją – odzyskiem ciepła z powietrza wywiewanego.

Wykorzystaliśmy tu naprawdę duże przeszklenia: 60 m2  to cztery razy więcej niż zazwyczaj spotykamy w standardowych domach.  To nie tylko walor estetyczny, ale także zysk energetyczny, który nawet w okresach zimowych jest większy niż w przypadku zwykłego muru. Szyba powoduje, iż pomieszczenie ogrzewa się, zyskując ciepło naturalne. Największe powierzchnie szklane zastosowaliśmy na parterze. Tam okna sięgają ziemi, a największe z nich – wychodzące na taras  –  ma imponujący rozmiar 3,03 x 5,30 m. Oczywiście w okresie letnim stolarka wymaga ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem. Z tego względu zastosowaliśmy Energooszczędny Montaż Okna EMO firmy Stropex przygotowany pod inteligentny system osłon roletowych lub żaluzji fasadowych.

od Wykonawcy

Dom na Podkarpaciu został zbudowany w bardzo innowacyjny sposób. Wyeliminowano tu mostki termiczne w obrębie najbardziej wrażliwych miejsc – nadproży i rolet. Sama roleta to puszka, która uniemożliwia włożenie ocieplenia, temperatura w niej jest praktycznie taka sama, jak na zewnątrz budynku. Jest zawsze zimna, a jeśli dodatkowo znajduje się za nią beton – tworzy klasyczny mostek termiczny. Właśnie to zimne, betonowe miejsce zostało zastąpione ciepłym nadprożem. Dodano ciepło konstrukcyjne, do którego można przymocować okno oraz roletę lub żaluzję fasadową. W domu na Podkarpaciu zastosowano ponad 100 mb termoramy, 40 mb termobelki oraz 40 metrów termolistwy i termoparapetu.

Należy pamiętać, że to właśnie w tradycyjnym budownictwie najbardziej newralgicznym miejscem pod kątem przenikania zimna do środka jest połączenie nadproży z oknem oraz z parapetem. A jak wynika z analiz ogrzanie o jeden stopień temperatury w budynku zwiększa koszty ogrzewania o 8%.

Stolarka zamontowana za pomocą odpowiednich elementów łącznych podlega ciągłej pracy. Dzieje się tak, gdyż materiał, z jakiego jest wykonana, na skutek różnic temperatur stale się rozszerza lub kurczy. Idealnym na to rozwiązaniem jest montaż Energooszczędny Montaż Okna firmy Stropex. W systemie tym profile mają miejsce, by się kompensować i wracać do stanu poprzedniego. Można tak zamontować każdą stolarkę okienną, wykonaną z PVC, drewna czy aluminium. Energooszczędny Montaż Okna firmy Stropex termo-ramowy eliminuje: mostki termiczne, zawilgocenia w otworze okiennym, tworzenie się pleśni, zwiększa komfort osób przebywających w pomieszczeniach i podnosi akustykę – wycisza odgłosy zewnętrzne generowane przez źródła hałasu.

Energooszczędny Montaż Okna EMO firmy Stropex to specjalna konstrukcyjna płyta magnezowa wypełniona poliuretanem komorowo zamkniętym o bardzo niskiej lambdzie, poniżej 0.03 W/m2K. Takie rozwiązanie pozwala na zostawienie ciepłego nadproża i kolejną eliminację mostka termicznego, jaki był w obrębie dotychczas montowanych betonowych nadproży oraz daje możliwość zamontowania w systemie ciepłym rolety zewnętrznej montowanej w warstwie ocieplenia.

Z punktu widzenia szybkości i wygodny montażu, warto podkreślić, że Energooszczędny Montaż Okna EMO firmy Stropex pozwala na wyeliminowanie ewentualnych błędów budowlanych, ponieważ okno zamontowane jest w ramie konstrukcyjnej. Montaż mechaniczny na miejscu budowy pozwala do minimum skrócić czas całego procesu i przeprowadzić go nawet w takich warunkach jak na zdjęciach dokumentujących realizację.

Montaż stolarki okiennej VIDOK w systemie Energooszczędny Montaż Okna firmy Stropex odbył się pod koniec grudnia 2016 i pomimo trudnych warunków atmosferycznych przebiegł sprawnie, gdyż całość prac wcześniej przygotował producent w swoim zakładzie produkcyjnym.

od Klienta

W nowym domu zależało nam na dobrze doświetlonych, jasnych, nowoczesnych wnętrzach. Bardzo ważne są dla nas także kwestie związane z energooszczędnością. Dlatego właśnie skupiliśmy się na pozyskaniu naturalnego ciepła ze słońca. Dom został skierowany na południe, co pozwala na wnikanie ciepła słonecznego w największym stopniu. Dzięki dużym przeszkleniom i innowacyjnym materiałom do montażu stolarki okiennej udało nam się połączyć dwie najważniejsze dla nas kwestie – wysoką estetykę i świetne parametry termoizolacyjne domu.